Vēsture

Brocēnu un novada vēsture


Pirmsākumi

Brocēni... Dzirdod šo vārdu, visbiežāk nāk prātā Brocēnu cementa rūpnīca, kuras produkciju pazīst ne tikai mūsu valstī, bet arī tālu aiz tās robežām.

Brocēnu vārds pirmo reizi minēts 1528. gadā, kad vācu ordeņa mestrs V. Pletenbergs novadu izrentēja kādam Greselgalam. Apdzīvota vieta Cieceres pagastā starp Brocēniem un Cieceres ezeru sāka veidoties, pateicoties ķīmiķa E. Rozenšteina atklājumam, ka Cieceres ezera kaļķakmens iegulas izrādījušās derīgas cementa ražošanai.

Ceļas rūpnīca

Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados sākās jauns laikmets Latvijas cementa rūpniecībā. 1936. gadā a/s C.CH. Schmidt vadība Rīgā pieņēma lēmumu par cementa fabrikas būvi Brocēnos. 1938. gada februārī būvdarbi bija pabeigti un tika uzsākta cementa ražošana.

1938. gada aprīlī pieņēma lēmumu būvēt arī šīfera fabriku, tā uzsāka darbu 1940. gadā. 1939. gada 31. maijā Brocēnu cementa fabriku apmeklē Latvijas valsts prezidents Kārlis Ulmanis.

Pēckara Brocēni

Otrais Pasaules karš diezgan smagi skāra arī Brocēnus, no ražotnēm maz kas bija palicis pāri. 1948. gadā izveidojās Brocēnu cementa un šīfera kombināts. Ar šo nosaukumu rūpnīca strādāja bijušajā Padomju Savienības teritorijā 45 gadus. Pēckara gados iedzīvotāju skaits Brocēnos strauji pieauga. Līdz ar ražošanas atjaunošanos 1947. gadā sākās Brocēnu strādnieku ciemata būvniecība, ko veica karavīri. Uz Brocēniem sāka plūst darbaspēks, iebraucēju vidū bija tehniskā inteliģence, pārsvarā iedzīvotāji bija atbraukušie viesstrādnieki no dažādām bijušās Padomju Savienības republikām.

1948. gadā no 2013 iedzīvotājiem, 68,8% iedzīvotāju bija latvieši.

Pamatojoties uz 1950. gada 21. februāra Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija dekrētu, nodibinājās Saldus rajona Brocēnu strādnieku ciemats.

1961. gada 23. decembrī, pamatojoties uz Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija dekrētu, Brocēnu strādnieku ciematu nosauca par Brocēnu pilsētciematu.

Brocēni bija tipiska rūpniecības mazpilsēta.

Brocēni atjaunotā Latvijas Republikā

Sākoties zemes reformai atjaunotā Latvijas Republikā, ar 1992. gada 30. janvāra Latvijas Republikas Augstākās Padomes Prezidija dekrētu Brocēnu pilsētciemats ar administratīvi pakļauto lauku teritoriju pārdēvēts par „Brocēnu pilsētu ar lauku teritoriju”.

Pēc Brocēnu pilsētas domes deputātu iniciatīvas 2001. gada 28. novembrī pieņēma Brocēnu pilsētas domes lēmumu par Brocēnu pilsētas ar lauku teritoriju, Remtes un Blīdenes pagastu apvienošanu un noslēdza savstarpēju vienošanos. Ar 2001. gada 27. decembra Ministru kabineta lēmumu izveidoja Brocēnu novadu. Četrus gadus pēc novada izveidošanas, novada deputāti akceptēja iespēju paplašināt novadu ar vēl piecām pašvaldībām, ja tās izteiktu vēlmi apvienoties.

Kopš 1993. gada mūsu cementa ražotnei 5 reizes mainījušies īpašnieki līdz 2005. gadā Cemex uzsāka darbību Latvijā un iegādājās arī  Brocēnu cementa ražotni..

Pašlaik Brocēnos ir uzcelta Eiropā modernākā cementa ražošanas rūpnīca, kuras būvniecību uzsāka 2007. gadā viens no pasaules līderiem celtniecības materiālu ražošanā SIA Cemex. Dažādas etniskās piederības cilvēku sadarbība iet plašumā, darbinieki no vairāk kā 50 pasaules valstīm periodiski pievienojas uzņēmumam visos līmeņos. Tagad te skan arī angļu, vācu, spāņu un citas valodas.

Mūsu bagātība atrodas mūsu zemē - šobrīd kaļķakmens iegulās Brocēnu teritorijā glabājas 1 miljards 350 milj. tonnu šā dabas resursa. Gada laikā ražošanā tiek izlietots apmēram 600 000 tonnu kaļķakmens. Otra nozīmīga cementa izejviela ir māli, kas Brocēnu teritorijā atrodami 480 milj. tonnu apmērā.

Brocēnu pilsēta ir novada administratīvais centrs, te atrodas Brocēnu vidusskola, 2 bērnudārzi, kultūras un izglītības centrs, bibliotēka ar bezvadu interneta pieeju un publisko interneta pieejas vietu, Sporta centrs, slēgtā ledus halle, Bērnu un jaunatnes sporta skola, Brocēnu novada jauniešu centrs „Kopā”, sakaru nodaļa, poliklīnika, aptieka, veikali.

Īpašas izjūtas var baudīt Brocēnu sporta centrā, kurā bez stadiona, sporta zāles un trenažieru zāles kopš 2005. gada atrodas arī slēgtā ledus halle, kurā var slidot kaut pašā vasaras vidū! Sporta centrā pieejamas naktsmītnes pagaidām nelielam skaitam personu. Te nodarbojas ar futbolu, basketbolu, hokeju, vieglatlētiku, slidošanu, daiļslidošanu, ziemas sporta veidiem, komandu sporta veidiem.

No 2000. gada līdz 2004. gadam Brocēnos labiekārtota airēšanas distance, veikta skolas un četru māju renovācija, labiekārtots laukums pie pasta un izveidota strūklaka, uzcelts veikals Mego un veikts Skolas ielas remonts. 2005. gadā atklāta CEMEX ledus halle.

Novadā ir nodrošinātas ne tikai bērnu un jauniešu, bet arī pieaugušo brīvā laika pavadīšanas iespējas, pārdomāti un kvalitatīvi īstenota interešu izglītība, par ko liecina sasniegumi rajona un valsts konkursos un skatēs. Novada sporta skolai ir plašas iespējas attīstīties, pateicoties kvalitatīvajām sporta bāzēm.

Brocēni ir pievilcīgi ar savu skaisto apkārtni - daudzajiem mežiem, ūdeņiem, skaistām atpūtas vietām dabā. Pilsēta atrodas gleznainā Cieceres ezera krastā, kurš ir 9,5 km garš un 0,4 km plats, dziļākā vieta 22 m, ideāli piemērots airēšanas sportam un citu ūdenssporta veidu cienītājiem. Te atrodas viena no Kurzemes reģiona ūdens sporta bāzēm.

Cieceres ezerā atrodas dabas liegums- sala ar skaistu ozolu birzi (14 ha), kopš 1923. gada tā ir arī botāniskais liegums. Uz salas aug 168 sēklaugu un paparžu sugas, 12 dižozoli. Uz salas var nokļūt ar laivu un izstaigāt tās ēnainās noslēpumainās takas. Ap to zied daudz ūdensrožu. Mūsu pilsētas ģerbonī attēlotas trīs lietas - skaistie ūdeņi, baltā ūdensroze un mūsu zemes bagātība.